Въведение
Психологията на страха обикновено се нарича всички теории, които по един или друг начин считат страха. Страхът е състоянието на тялото, което се дължи на предстоящата среща с опасност, възниква, когато човек е в ситуация, която той възприема като потенциално опасна за живота си.
Страхът в психологията се разбира като емоция, а емоцията е основна, т.е. такъв, който не може да бъде разложен на по-малки компоненти, но въпреки това на него се основават други по-развити емоции. Те го смятат за основен, защото корените на емоциите се крият в задоволяването на основните физиологични първични нужди: дишане, пиене, ядене, сън, възпроизвеждане, отстраняване на отпадъчни продукти в приют. Те бяха основните мотиви за дейност.
Ефективен метод за борба със страховете
В незапомнени времена е имало нужда от ефективен метод за мобилизиране на силите на тялото за оцеляване, мотивация и посока на физическа активност и мозъчна дейност, както и подбор на сигнали за по-добро възприемане на света. Емоциите и чувствата започнаха да реализират тези функции в отговор на необходимостта от оцеляването на индивида и познанието за света около него. В резултат на това започват да се появяват първите емоции, които се превръщат в основа за възникването и генезиса на други чувства и преживявания. Всички първични емоции са основни за съвременните ни чувства, те се съдържат в тях, но имат различни пропорции и пропорции.
Страхът има както положителни, така и отрицателни ефекти върху тялото. От гледна точка на психологията на страха, това е отрицателно оцветена емоция. Този, който се основава на отрицателна инфузия и негативно възприятие на света.
Причините за появата на страх могат да бъдат всякакви, ситуации, събития, хора, които са потенциално опасни. За някои стимулът за появата на страх е откритото пространство, за други самотата, за трети паяк, а за четвъртите – тълпа от хора и т.н., причините за появата на страх са индивидуални.
Особено силно се проявява, когато сме изправени пред нещо ново, непознато. Несигурността плаши човека. В крайна сметка реалността има граници, но въображението няма. Не знаем какво ще се случи с нас, с нашите близки, с бизнеса ни и затова сме уплашени.
Методът представлява следното:
- Осъзнайте страховете си, не бягайте от тях, а ги осъзнайте.
- Приемете, че страховете са част от Вас, от Вашето ежедневие, не бягайте от тях.
- Ясно осъзнайте, че страхът не е реалност. Мислете над това! Той е плод на умствени действия, но не и на реалността.
- Намерете приятни за правене неща, за да не мислите за страховете си.
- Имайте предвид, че страхът намалява тогава, когато вървите срещу него! Борете се.
Финални думи
Започвайки нов бизнес, ние мислим: ще успее ли? И как ще ни гледат хората около нас? Няма ли да осъдят? И какви ще са последиците, ако не се получи? И ако се получи? Всичко това се отразява в нас. Освен това, ако забавим, тогава се страхуваме още повече.
безполезна статия
така и не разбрах кой е този метод за борба със страха…